Badania w kierunku cukrzycy ciążowej

Jesteś w ciąży? Nie zapomnij o badaniach w kierunku cukrzycy ciążowej

Każda przyszła mama powinna w trakcie ciąży przejść badania w kierunku cukrzycy.

Już na pierwszej wizycie u ginekologa, w czasie ciąży, lekarz powinien zalecić wykonanie oznaczenia poziomu glukozy na czczo z krwi żylnej u kobiet bez czynników ryzyka cukrzycy ciążowej.

W przypadku pacjentek z czynnikami ryzyka podwyższonych wartości glikemii w ciąży (patrz niżej) – doustny test obciążenia z 75 gramami glukozy (OGTT).

Czynniki ryzyka podwyższonych wartości glikemii w ciąży:

  • ciąża po 35. roku życia
  • wielorództwo
  • poronienia lub obumarcie płodu w wywiadzie
  • urodzenie dziecka z masą ciała przekraczającą 4 kilogramy
  • urodzenie dziecka z wadą rozwojową
  • rozpoznanie cukrzycy ciążowej w poprzedniej ciąży
  • choroby matki: nadciśnienie tętnicze, nadwaga lub otyłość, zespół policystycznych jajników
  • rodzinny wywiad w kierunku cukrzycy typu 2.

W przypadku prawidłowych wyników oznaczenia poziomu glukozy we krwi na początku ciąży diagnostykę w kierunku cukrzycy należy powtórzyć między 24, a 28 tygodniem ciąży – wtedy, niezależnie od czynników ryzyka wykonujemy test OGGT z 3 – punktowym oznaczeniem poziomu glukozy we krwi: na czczo, po 60 i po 120 minutach od spożycia roztworu glukozy.

OGTTPrawidłowe wartości poziomu glukozy we krwi
Glukoza na czczo< 92 mg/dl
Glukoza w 60. minucie testu< 180 mg/dl
Glukoza w 120. minucie testu< 153 mg/dl


Jeśli spodziewasz się dziecka i zdiagnozowano u ciebie podwyższone wartości glukozy we krwi Gabinety Lekarskie DUOMEDICA umożliwiają Ci skorzystanie z profesjonalnej opieki diabetologicznej w trakcie ciąży, dzięki której lepiej zadbasz o własne zdrowie i o zdrowie swojego maluszka.

                                                                                                  lek. Anna Bożek

Opracowano na podstawie Zaleceń klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego towarzystwa Diabetologicznego, Diabetologia Kliniczna, 2018, tom 4, nr1.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami, podzielonymi na kategorie, poruszającymi zagadnienia stomatologii, endokrynologii, ginekologii, dietetyki, medycyny estetycznej i innych:

Aktualności

Badania w kierunku cukrzycy ciążowej
Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane treści i reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy.
Polityka Prywatnośći
Call Now Button