Czym są żylaki?
Żylakami nazywamy rozszerzenia żył powierzchniowych. Możemy je rozpoznać dzięki charakterystycznym, krętym wyglądzie. Jest to szczególny problem zdrowotny i estetyczny. Co gorsza, żylaki kończyn dolnych są chorobą postępującą.
Przyczyny
Czynników wpływających na powstawanie żylaków jest wiele. Duże znaczenie mają uwarunkowania genetyczne. Skłonność dziedziczymy po rodzicach, jak i po starszych pokoleniach. Ogromny wpływ na ryzyko zachorowania ma aktywność fizyczna, długotrwałe siedzenie sprzyja powstawaniu żylaków. Poza tym zaburzenia hormonalne, chodzenie w butach na wysokim obcasie, a nawet noszenie obcisłych ubrań.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Pierwszym objawem choroby jest uczucie ciężkości i obrzęki nóg nasilające się w godzinach wieczornych. W następnej kolejności możemy spodziewać się skurczów i bólu. Dodatkowo pojawiają się żyły siateczkowate i pajączki. To sygnał żeby zgłosić się do specjalisty. Diagnostyka obejmuje konsultację lekarską, badanie fizykalne i wykonanie USG dopplerowskiego. Dzięki takiemu rozpoznaniu, specjalista może zastosować odpowiednią, dobraną indywidualnie metodę leczenia. DUO MEDICA umożliwia swoim pacjentom skorzystanie z konsultacji w gabinecie chirurgii naczyniowej wraz z pełnym kompletem badań.
Jak możemy zapobiec żylakom?
Najskuteczniejszym działaniem profilaktycznym są stałe kontrole lekarskie. Systematyczne wizyty w gabinecie chirurgii naczyniowej to podstawa zdrowych nóg. Jednak kluczem do sukcesu jest indywidualna i systematyczna praca. Kilka rad, jak samodzielnie zadbać o nogi:
- Zwiększyć aktywność fizyczną – dobrym początkiem może być spacer, każdy ruch poprawia krążenie;
- Odpowiednia dieta – nadwaga i niezdrowe odżywianie w znacznym stopniu wpływają na powstawanie żylaków;
- Właściwe obuwie – czyli takie, które nie jest za wysokie, ale też nie jest za niskie;
- Chodzenie w ubraniach, które nie są obcisłe – trzeba szczególnie uważać na rajstopy z mocnymi ściągaczami i zbyt wąskie rurki;
- Odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry.