Chcesz mieć zdrowe i piękne nogi?

Czym są żylaki?

Żylakami nazywamy rozszerzenia żył powierzchniowych.  Możemy je rozpoznać dzięki charakterystycznym, krętym  wyglądzie. Jest to szczególny problem zdrowotny i estetyczny. Co gorsza, żylaki kończyn dolnych są chorobą postępującą.

Przyczyny

Czynników wpływających na powstawanie żylaków jest wiele. Duże znaczenie mają uwarunkowania genetyczne. Skłonność dziedziczymy po rodzicach, jak i po starszych pokoleniach. Ogromny wpływ na ryzyko zachorowania ma aktywność fizyczna, długotrwałe siedzenie sprzyja powstawaniu żylaków. Poza tym zaburzenia hormonalne, chodzenie w butach na wysokim obcasie, a nawet noszenie obcisłych ubrań.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Pierwszym objawem choroby jest uczucie ciężkości i obrzęki nóg nasilające się w godzinach wieczornych. W następnej kolejności możemy spodziewać się skurczów i bólu. Dodatkowo pojawiają się żyły siateczkowate i pajączki. To sygnał żeby zgłosić się do specjalisty. Diagnostyka obejmuje konsultację lekarską, badanie fizykalne i wykonanie USG dopplerowskiego. Dzięki takiemu rozpoznaniu, specjalista może zastosować odpowiednią, dobraną indywidualnie metodę leczenia. DUO MEDICA umożliwia swoim pacjentom skorzystanie z konsultacji w gabinecie chirurgii naczyniowej wraz z pełnym kompletem badań.

Jak możemy zapobiec żylakom?

Najskuteczniejszym działaniem profilaktycznym są stałe kontrole lekarskie. Systematyczne wizyty w gabinecie chirurgii naczyniowej to podstawa zdrowych nóg. Jednak kluczem do sukcesu jest  indywidualna i systematyczna praca. Kilka rad, jak samodzielnie zadbać o nogi:

  • Zwiększyć aktywność fizyczną – dobrym początkiem może być spacer, każdy ruch poprawia krążenie;
  • Odpowiednia dieta – nadwaga i niezdrowe odżywianie w znacznym stopniu wpływają na powstawanie żylaków;
  • Właściwe obuwie – czyli takie, które nie jest za wysokie, ale też nie jest za niskie;
  • Chodzenie w ubraniach, które nie są obcisłe – trzeba szczególnie uważać na rajstopy z mocnymi ściągaczami i zbyt wąskie rurki;
  • Odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami, podzielonymi na kategorie, poruszającymi zagadnienia stomatologii, endokrynologii, ginekologii, dietetyki, medycyny estetycznej i innych:

Aktualności

Chcesz mieć zdrowe i piękne nogi?
Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane treści i reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy.
Polityka Prywatnośći
Call Now Button