Choroba Hashimoto jest przewlekłym zapaleniem tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Jej skutki nie łączą się jedynie ze zmianami zachodzącymi w tym narządzie, ale również w funkcjonowaniu całego organizmu. Z uwagi na jej powikłania, konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety. Prawidłowe odżywianie się wpłynie nie tylko na lepszy ogólny stan zdrowia, ale również pozwoli zapanować nad wagą.
Dlaczego warto stosować dietę?
Choroba Hashimoto znana jest lekarzom już od ponad stu lat. Pomimo tego nadal nie udało się określić jednoznacznych przyczyn, które ją wywołują. Mogą to być skłonności genetyczne, infekcje rozprzestrzeniane przez wirusy, ale także wiele innych czynników. Pewne jest jedynie, że to przypadłość o podłożu autoimmunologicznym.
W przypadku choroby Hashimoto raczej nie uniknie się leczenia hormonalnego. Przestrzeganie diety tego nie zmieni. Ale dobieranie odpowiednich produktów żywieniowych z pewnością wpłynie na proces wchłaniania się leków. Zmniejsza się stan zapalny w organizmie. Prawidłowa dieta to także jedyna szansa na utrzymanie optymalnej masy ciała.
Selen i jod
Większość pacjentów cierpiących z powodu choroby Hashimoto, co udowodniły badania kliniczne, ma zmniejszone stężenie selenu we krwi. Zamiast sięgać po suplementację, która musi być przeprowadzana pod kontrolą lekarską, lepiej jest postawić na produkty będące bogatymi źródłami tego pierwiastka. Na pierwszym miejscu powinny znaleźć się z pewnością pestki dyni, siemię lniane, zarodki pszenne, orzechy włoskie. Selen pojawia się również w rybach i owocach morza, produktach pełnoziarnistych oraz w twardych serach.
Jod pełni bardzo ważną role w procesie wytwarzania hormonów tarczycy. Jego dobrym źródłem są ryby morskie, a także orzechy i ser żółty. Należy uważać na warzywa kapustne, kaszę jaglaną, gruszki i szpinak, ponieważ zawierają one goitrogeny, które hamują wychwytywanie jodu przez tarczycę.
Produkty bezglutenowe i przyjmowanie leków
Obserwuje się, że większość pacjentów cierpiących z powodu choroby Hashimoto czuje się o wiele lepiej pozostając na diecie bezglutenowej. Niektórzy dietetycy uważają, że wyeliminowanie glutenu z pokarmów jest najbardziej zalecane przy chorobach autoimmunologicznych.
W przypadku choroby Hashimoto stosuje się lewotyroksynę. Ten preparat ma ścisły związek ze spożywanymi posiłkami. Lek zażywa się na czczo, popijając go samą wodą i to w niedużej objętości. Pierwszy posiłek można spożyć dopiero po pół godzinie. Powinien on być bogaty w wapń. Z wypiciem kawy lub herbaty należy zaczekać aż dwie godziny od chwili przyjęcia leku. Jeżeli choremu zalecane są suplementy diety, sięgnąć po nie powinien dopiero w porze obiadowej. Białko sprzyja lepszemu wchłanianiu się większości składników mineralnych.
Z chorobą Hashimoto bardzo często współwystępują różnego typu alergie i nietolerancje, przede wszystkim nietolerancja laktozy. To powód dalszych ograniczeń żywieniowych. Po diagnozie lekarskiej bezpieczniej jest zrezygnować z produktów sojowych, a przynajmniej spożywać je minimum cztery godziny od chwili przyjęcia lewotyroksyny. Soja może bowiem zaburzać jej wchłanianie.
Podstawowymi zaleceniami w przypadku diety w chorobie Hashimoto jest spożywanie dużych ilości białka, które przyśpiesza metabolizm i pamiętanie o roli błonnika w codziennej diecie, co zapobiega częstym zaparciom. Warto wybierać tylko dobre, złożone węglowodany. Najlepiej zrezygnować całkowicie z glutenu, a także obserwować siebie na wypadek pojawienia się objawów nietolerancji laktozy.