Ginekologia endometrioza

Endometrioza

O endometriozie mówi się ostatnio coraz więcej. W dużej mierze to zasługa znanych kobiet, które przyznały się do posiadania tej choroby. W lutym 2018 roku aktorka Lena Dunham ogłosiła nawet, że z uwagi na wyjątkowo zajadłą postać endometrium, została zmuszona do usunięcia macicy.

Czym tak naprawdę jest endometrioza?

Inne nazwy endometriozy to gruczolistość macicy albo wędrująca śluzówka macicy, co samo w sobie wiele już mówi na temat charakteru tej choroby. W trakcie miesiączki narastająca przez pozostałe trzy tygodnie błona śluzowa macicy złuszcza się, powodując krwawienie, po czym jest usuwana na zewnątrz organizmu. Jednak w niektórych przypadkach (nawet u co piątej kobiety), błona śluzowa nie zostaje usunięta, ale przenosi się do jamy brzusznej i tam zakotwicza.

Objawy i leczenie

Same objawy endometriozy mogą być różnorodne i zależą od indywidualnego przypadku. Nie każda kobieta będzie miała tak samo nasiloną nieprawidłową wędrówkę endometrium. Uniwersalne objawy to przede wszystkim bardzo duży ból w trakcie miesiączki oraz jej nadmierna obfitość. Endometrioza wywołuje również niepłodność, a przynajmniej kłopoty z zajściem w ciąży. Dotyczy to przypadków, kiedy endometrium zlokalizuje się w jajnikach. Stosunek seksualny staje się dosyć bolesny. Z czasem pojawiać się może krew w moczu lub w kale. Konkretne objawy zaawansowanej endometriozy związane są z dokładnym miejscem, gdzie endometrium się wszczepia.
Leczenie endometriozy to w większości przypadków konieczność stosowania odpowiedniej terapii hormonalnej. 

Kto choruje na endometriozę?

Nie są do tej pory poznane przyczyny stojące za pojawieniem się endometriozy. Obserwacje stwierdziły jedynie, że za tą chorobą stoją skłonności genetyczne, ale nie dziedziczone wprost. Dotyka ona najczęściej kobiet rasy kaukaskiej, wysokich oraz szczupłych, często o naturalnie rudych włosach. W większości przypadków zapadają na nią panie, które zaczęły wcześnie miesiączkować, których okres jest długi, a także które jeszcze nie rodziły dzieci.

Naukowcy wciąż spierają się jaka jest dokładnie jej przyczyna. Obecnie najbardziej powszechna jest ta, mówiąca o komórkach endometrium, które w trakcie miesiączki przenoszą się poza jamę macicy, przez jajowody, na skutek przepływu wstecznego. Potwierdza ją niejako częstotliwość odnajdywania wszczepów endometrialnych w okolicach miedniczych. Jednak zastrzec należy, że aby do tego doszło, musi się na siebie nałożyć wiele różnorodnych przyczyn.

Endometrioza wcale nie jest łatwa do zdiagnozowania przez lekarza-ginekologa. Wszystko zależy od umiejscowienia się wszczepów. Niektóre są dobrze zakamuflowane, przez co nawet nowoczesny sprzęt diagnostyczny i różnorodne badania nie są w stanie odkryć przyczyn. Endometrioza dawać może objawy nie tylko ginekologiczne, ale także dotyczące innych organów. Dlatego podczas diagnostyki tak ważne jest podejście holistyczne i współpraca pomiędzy różnymi specjalistami.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami, podzielonymi na kategorie, poruszającymi zagadnienia stomatologii, endokrynologii, ginekologii, dietetyki, medycyny estetycznej i innych:

Aktualności

Ginekologia endometrioza
Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane treści i reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy.
Polityka Prywatnośći
Call Now Button