Operacja wycięcia wyrostka robaczkowego to jedna z najbardziej powszechnych przyczyn wizyty dzieci na oddziale chirurgicznym. Warto wiedzieć na jakie objawy należy zwrócić uwagę, aby w porę udać się do szpitala i zapobiec komplikacjom. Pełnia objawów ostrych zazwyczaj rozwija się w przeciągu 2-3 dni.
Ból brzucha
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się przede wszystkim przez ból brzucha. Ma on charakter tępy i ciągły, to znaczy nie zmniejsza się na przykład na skutek zmiany pozycji. Ból zaczyna się w okolicach pępka, po czym przesuwa się w prawą stronę, aż do biodra. Wówczas mali pacjenci określają go już jako ostry, uniemożliwiający swobodne chodzenie.
Taki dyskomfort sprawia, że dziecko nie ma apetytu, odmawia przyjmowania posiłków, a nawet płynów, co jest szczególnie niebezpieczne. Nic jednak dziwnego, skoro zapalenie wyrostka robaczkowego prowadzić może do wymiotów treścią pokarmową. Jeżeli rodzice lub opiekunowie zauważą w wymiocinach żółć, powinni natychmiast zgłosić się na oddział chirurgiczny.
Temperatura ciała
W niektórych przypadkach ostremu zapaleniu wyrostka robaczkowego towarzyszy podwyższona ciepłota ciała, ale nie wyższa niż 38 stopni Celsjusza. Taki objaw pozwala odróżnić zapalenie wyrostka od innych chorób, na przykład wirusowych.
Badanie lekarskie
Lekarz dokonujący badania małego pacjenta obserwuje tkliwość brzucha po prawej stronie podbrzusza. Daje się zauważyć także zwiększone napięcie mięśniowe w tamtym obszarze. Dotyczy to jednak przede wszystkim starszych dzieci, powyżej piątego roku życia. Mniejszych pacjentów trudniej jest zdiagnozować. Rodzice lub opiekunowie mogą pomylić objawy z ostrą infekcją o nagłym przebiegu. W praktyce chirurgów dziecięcych takie dzieci później trafiają na stół operacyjny, co jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ grozić może perforacją wyrostka, a nawet zapaleniem otrzewnej, co bezpośrednio zagraża życiu.
W sytuacji wątpliwej, lekarz zawsze zleca wykonanie USG jamy brzusznej, by wykluczyć inne przypadłości. Bada się także wysokość CRP we krwi. Zazwyczaj nawet jeżeli zapalenie wyrostka nie ma bardzo ostrego przebiegu, chirurg decyduje się na jego usunięcie.
W razie obserwacji niepokojących objawów u dziecka, zwłaszcza poniżej piątego roku życia, należy jak najszybciej zgłosić się na najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przed skontaktowaniem się ze specjalistą, dziecku nie wolno podawać żadnych lekarstw. Lepiej także nie dawać mu jedzenia, to istotne ze względu na prawdopodobną konieczność podania narkozy. Należy jednak zadbać, aby maluch pił odpowiednią ilość płynów.