Spis treści

  Periodontologia

  Jeśli zamkniesz oczy…i wyobrazisz sobie swój wymarzony uśmiech…zapewne ukażą Ci się mniej lub bardziej wyeksponowane, białe, równe i zdrowe korony zębów. Ale czy ktoś w swoim wyobrażeniu zwizualizował to co je otacza? Pozornie niezauważalne i często omijane struktury otaczające ząb są podstawą aby Twoje wyobrażenie się spełniło.

  Struktury, o których mówimy to tak zwane przyzębie, w skład którego wchodzi między innymi dziąsło i kość. Tak – to co widzimy wokół koron naszych zębów to dziąsło właściwe oraz trójkątne brodawki międzyzębowe. A więc podejdź do lustra, uśmiechnij się szeroko i spójrz na swoje dziąsło. Prawidłowo ma ono kształt girlandy, jest zbite i bladoróżowe. Jeśli zdarza się, że Twoje dziąsło krwawi, jest mocno czerwone, sine, nierówne, a nawet bolesne to znak, że może toczyć się w obrębie niego stan zapalny, który wymaga leczenia. Często pierwszym objawem, który skłoni Pacjenta do wizyty stomatologicznej jest uciążliwy i nieprzyjemny zapach z ust. Powyższe dolegliwości świadczą o zapaleniu dziąseł, którego przyczyną są bakterie. Zamieszkują one zakamarki pomiędzy zębami a dziąsłem co widoczne jest w postaci płytki i kamienia nazębnego. Nie bez znaczenia jest również podatność pacjenta, współistniejące choroby, palenie papierosów i stres. Nieleczone zapalenie dziąseł rozwija się stopniowo w zapalenie przyzębia nazywane potocznie „paradontozą”. Wielokrotnie słyszymy od naszych rodziców lub dziadków – ” W młodości szybko straciłem zęby- same sie ruszały”. Cierpieli oni na zapalenie przyzębia, które różni się od zapalenia dziąseł tym, że obejmuje głębiej położone tkanki jak kość. Skutkuje to zwiększoną ruchomością zębów, prowadząc do stopniowej ich utraty.

  Każdy architekt wie, że aby projekt domu mógł zostać zrealizowany potrzebne są solidne i stabilne fundamenty. A wiec planując swój nowy uśmiech musimy zadbać o zdrowie dziąseł i kości co jest gwarancją długoterminowego sukcesu.

  Jeśli obawiasz się, że powyższy problem może Cię dotyczyć odpowiednie leczenie wdroży lekarz stomatolog specjalizujący się w dziedzinie zwanej periodontologią.

  lek.dent. Patrycja Stelmańska-Bekus

  Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami, podzielonymi na kategorie, poruszającymi zagadnienia stomatologii, endokrynologii, ginekologii, dietetyki, medycyny estetycznej i innych:

  Aktualności

  Periodontologia
  Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane treści i reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy.
  Polityka Prywatnośći
  Call Now Button