Zespół policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS, to poważna choroba wymagająca leczenia pod okiem endokrynologa. Nieleczona bowiem doprowadzić może do rozwinięcia się niepłodności.
Co to PCOS?
PCOS objawia się zaburzoną gospodarką hormonalną. Zbyt wysoki jest poziom hormonu LH, czyli hormonu luteinizującego, co w konsekwencji doprowadza do zaburzenia proporcji pomiędzy hormonami przysadki mózgowej – FSH i LH. Przez to jajniki masowo produkują niedojrzałe pęcherzyki Graafa. Nie dochodzi do owulacji. Efektem tego jest brak tworzenia się ciałka żółtego i brak wzrostu poziomu hormonu progesteronu. Zbyt mała jego ilość wpływa na miesiączki, które zaczynają być bardzo nieregularne. Pojawia się także nadmierne owłosienie u kobiet. Nadmiar pęcherzyków przekształca się w cysty.
Diagnoza
W razie podejrzenia zespołu policystycznych jajników, ginekolog-endokrynolog w pierwszej kolejności skieruje pacjentkę na badanie krwi, którego zadaniem będzie oznaczenie wysokości w niej hormonów. Konieczne jest także wykonanie obrazowego badania USG przez pochwę, aby stwierdzić obecność cyst.
Leczenie
Niestety, leczenie tej przypadłości jest bardzo trudne. Do tej pory niewiadomo bowiem co ją wywołuje. Sugeruje się, że pewne znaczenie mają skłonności genetyczne.
Każda pacjentka ze stwierdzonym zespołem policystycznych jajników terapię zacząć musi od zrzucenia nadwagi, oczywiście jeżeli takowa występuje. Konieczna jest rezygnacja z palenia papierosów, bo nikotyna pobudza organizm do wydzielania androgenów.
Zazwyczaj endokrynolog sugeruje rozpoczęcie terapii hormonalnej. Priorytetowe jest doprowadzenie do regularności pojawienia się miesiączki, ponieważ to ważny krok na drodze do walki z niepłodnością.
Niestety, walka z tą niewdzięczną przypadłością jest długotrwała, a terapia hormonalna trwa wiele lat. Z uwagi na to, że w większości przypadków zespół policystycznych jajników dotyka młodych kobiet, które pragną mieć potomstwo, wielu lekarzy przerywa terapię już po kilku miesiącach stosowania. Nierzadko już po tym czasie udaje się zajście w ciążę, przy podawaniu odpowiednich lekarstw wpływających na jajeczkowanie. Jednak warto pamiętać, że w przypadku 40% pacjentek z PCOS, niepłodność jest trwała. Dlatego tak ważne jest, aby terapię rozpocząć jak najszybciej po obserwacji niepożądanych objawów. Im dłużej PCOS jest nieleczone, tym szanse na poczęcie są mniejsze. Niektórzy lekarze w przypadku kobiet z policystycznymi jajnikami sugerują nawet wczesną ciążę, przed ukończeniem 25 roku życia. Po niej leczenie musi być oczywiście kontynuowane.
Zespół policystycznych jajników to podstępna choroba, której źródła nie są znane. Dlatego objawy takie jak nieregularne miesiączkowanie, tycie bez powodu, trądzik i nadmierne owłosienie, zdecydowanie powinny być powodem udania się na kontrolę do lekarza.