Żylaki – kiedy udać się do chirurga?

Niektórym pacjentom wydaje się, że żylaki pojawiające się na ich nogach, to problem wyłącznie natury estetycznej. Dlatego zwłaszcza kobiety zaczynają zasłaniać nogi. Tymczasem to schorzenie, które wymaga leczenia. Niewydolność żylna może nieść za sobą powikłania, które oddziałują na cały organizm.

Objawy żylaków

Nie powinno się lekceważyć nawet pojedynczego żylaka, który pojawił się na nodze. Wizyta u lekarza będzie niezbędna w kilku przypadkach. Przede wszystkim, jeżeli niewydolność żylna daje wyraźne objawy zmniejszające komfort Twojego życia. Wstydzisz się chodzić w krótkich spodenkach lub w sukience? Najwyższa pora na wizytę u specjalisty.
Oprócz tego objawami żylaków mogą być opuchnięcia nóg, ból, zaczerwienienie skóry, owrzodzenia.

Metody leczenia

eczenie żylaków rozpoczyna się od kontaktu z chirurgiem naczyniowym, a dokładniej mówiąc ze specjalistą – flebologiem. Lekarz obejrzy nogi, zleci także USG żył, czyli badanie dopplerowskie. Na podstawie tego stwierdzi, czy doszło do niewydolności zastawkowej. Po zebraniu takich informacji ustalona zostanie forma przeprowadzonego zabiegu lub farmakoterapia, jeżeli zmiany nie są bardzo duże.
W celu zahamowania rozrostów żylaków w pierwszej kolejności sięga się po obliteracje farmakologiczną. Jest to seria zastrzyków z preparatem, który zamyka żyły. W praktyce jest to stosowane jedynie w przypadku drobnych pajączków. Niektórzy lekarze wykonują również obliterację pod kontrolą USG, aby zabieg był bardziej precyzyjny.

Mikroflebektomia to zabieg podwiązania oraz wycięcia żylaków. Polega on na wykonaniu minimalnych nacięć, przez które usuwa się poszerzone żyły. Trwa on bardzo krótko, a jeżeli pacjent nie ma żadnych dolegliwości, może nawet tego samego dnia opuścić szpital.

U większości pacjentów cierpiących z powodu żylaków stosuje się wewnątrzżylną ablację laserową. To właśnie lasery w tym przypadku jest odpowiedzialny za koagulację żyły. Jest to zabieg zalecany ze względu na walory kosmetyczne. Inaczej, niż ma to miejsce w przypadku klasycznej operacji, nie powstaje w jej przypadku duża blizna.

Wykonuje się również klasyczną operację żylaków. Niestety, powoduje ona powstawanie szpecących blizn w pachwinie, rekonwalescencja pacjenta jest najbardziej długotrwała. Wymaga zastosowania narkozy, po zabiegu pacjent musi leżeć. Konieczne jest stosowanie specjalnych pończoch uciskowych oraz bandaży.

Operacja usunięcia żylaków to obecnie rutynowo przeprowadzany zabieg. Nie należy się go obawiać w żadnej formie, o ile oczywiście pacjent będzie trzymał się wskazówek lekarskich. Tego typu interwencje przeprowadzane są zarówno w państwowych szpitalach, jak również w prywatnych placówkach.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami, podzielonymi na kategorie, poruszającymi zagadnienia stomatologii, endokrynologii, ginekologii, dietetyki, medycyny estetycznej i innych:

Aktualności

Żylaki – kiedy udać się do chirurga?
Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane treści i reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy.
Polityka Prywatnośći
Call Now Button