Jakie objawy powinny skłonić nas do skorzystania z pomocy chirurga naczyniowego?
Jeśli masz jakiekolwiek objawy związane z naczyniami krwionośnymi, takie jak ból kończyn, obrzęk, zasinienie czy zmiany skórne, warto skonsultować się z chirurgiem naczyniowym. Specjalista przeprowadzi dokładną diagnostykę i dobierze najlepsze metody leczenia w zależności od rodzaju choroby, jej stopnia zaawansowania i innych czynników.
Czym się zajmuje chirurg naczyniowy?
Chirurg naczyniowy zajmuje się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem chorobom naczyń krwionośnych, w tym tętnicom, żyłom, a także naczyniom limfatycznym. Wszystkim tym chorobom jest wspólny brak odpowiedniego przepływu krwi przez naczynie, co skutkuje zaburzeniami funkcjonowania organizmu.
Jakie choroby naczyniowe leczy chirurg naczyniowy?
Żylaki kończyn dolnych
Żylaki kończyn dolnych to najczęstsza choroba naczyń krwionośnych, którą leczy chirurg naczyniowy. Polega ona na poszerzeniu żył kończyn dolnych, co prowadzi do bólu, uczucia ciężkości i obrzęku. Najczęściej choroba ta ma charakter dziedziczny, choć do jej powstania przyczyniają się także długi czas stania lub siedzenia w pracy, otyłość czy brak aktywności fizycznej.
Tętniak
Tętniak to rozszerzenie tętnicy, które może prowadzić do pęknięcia tętniaka i krwotoku wewnętrznego. Chirurg naczyniowy leczy tę chorobę poprzez usunięcie tętniaka operacyjnie. Jeśli tętniak nie zostanie usunięty, istnieje ryzyko jego pęknięcia i skutkiem tego krwotoku, co zwykle skutkuje poważnymi konsekwencjami dla zdrowia pacjenta, a nawet może zagrażać jego życiu.
Zwężenia naczyń
Zwężenia naczyń krwionośnych mogą prowadzić do zaburzeń krążenia i zawałów. Chirurg naczyniowy leczy tę chorobę poprzez poszerzenie naczynia lub przez wszczepienie stentu. Zwężenia naczyń krwionośnych to najczęściej skutek miażdżycy, choć może to być również
Co to jest skleroterapia?
Skleroterapia to metoda leczenia żylaków i niewydolności zastawek żylnych, w której do światła chorej żyły wstrzykuje się preparat sklerotyzujący. Preparat ten powoduje zapalenie ściany żylnej i zrosty, które prowadzą do zamknięcia światła naczynia.
Czy skleroterapia ma skutki uboczne?
Jak każda metoda leczenia, skleroterapia może prowadzić do skutków ubocznych, takich jak obrzęk, bolesność czy zasinienie. Jednakże jest to metoda stosunkowo mało inwazyjna, zwykle nie wymagająca hospitalizacji, z krótkim okresem rekonwalescencji.
Jakie choroby limfatyczne leczy chirurg naczyniowy?
Chirurg naczyniowy zajmuje się również leczeniem chorób limfatycznych, takich jak niewydolność limfatyczna, obrzęki limfatyczne, chłoniaki limfatyczne czy wrotna nadciśnienie wątroby. Specjalista stosuje różne metody leczenia, w zależności od rodzaju schorzenia, jego zaawansowania i innych czynników. W niektórych przypadkach stosowana jest proteza naczyniowa lub przeszczep tkankowy.
Co to jest chirurgia naczyniowa?
Chirurgia naczyniowa to dziedzina medycyny, która zajmuje się operacyjnym leczeniem chorób naczyń krwionośnych. To bardzo ważna dziedzina, ponieważ naczynia krwionośne są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania organizmu.